Dyskusja -

0

Dyskusja -

0

MS Teams i stajnia Augiasza

Na pewno, drogi Czytelniku, miałeś pawlacz, albo masz piwnicę, a może schowek. Co mają ze sobą wspólnego? To, że po pewnym czasie nie mamy nad nimi kontroli, a ściślej nad ich zawartością. Po prostu wrzucamy tam niepotrzebne szpargały z myślą, że kiedyś nam się przydadzą.

Po pewnym czasie nie pamiętamy już, co tam jest, coś na pewno, a najprawomocniej coś, co przyda się „kiedyś”, w bliżej nieokreślonej przyszłości. I tak gromadzimy, aż trzeba będzie zrobić generalny porządek, żeby od nowa cieszyć się przestrzenią, którą zapełnimy korzystając z dokładnie tego samego mechanizmu „zbieractwa”.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ powyższy mechanizm przekładamy często na Teamsy i biedna aplikacja zaczyna nam coraz bardziej podpadać, bo „nie ogarnia”. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że to my nie ogarniamy i to nie z powodu naszego bałaganiarstwa, tylko dlatego, że źle się do MS Teams zabieramy. Zatem trzy wskazówki, żeby ułatwić sobie życie:

#1 MS Teams to nie jest aplikacja do czatów i video konferencji

To znaczy jest, ale nie tylko do tego, a nawet głównie nie do tego.

Aplikacja została zaprojektowana jako aplikacyjny hub, takie centrum, z którego będziemy wykonywać różne operacje, jak: zarządzanie kalendarzem, cyfrowymi treściami (dokumenty, listy, zadania) i aplikacjami (właściwie dowolnymi).

Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej dla nas. Ktoś powie: „ale ja nie korzystam z niczego poza czatem i callami”.

Czy na pewno? A przesyłasz pliki czatując lub podczas calli? Wiesz, że pod spodem siedzi SharePoint (może i OneDrive)? Wywołujesz videocalle grupowe? Wiesz, że możesz wtedy korzystać z zespołów? A wiesz, że czat to co innego niż konwersacja? No właśnie.

Nie będę tutaj rozpisywał się o wszystkich funkcjach MS Teams, tylko podpowiadam – sprawdź z czego korzystasz, gdy korzystasz z Teamsów

#2 Zespoły – zacznij z głową

Podstawowym narzędziem do układania logiki w MS Teams są zespoły, a w nich kanały. Mają swoje uprawnienia (mogą być ogólno-organizacyjne, publiczne lub prywatne), organizując w tym sposób treść i dostęp do niej.

Zaplanuj je dobrze, nie tworząc ich ad hoc, bo stąd już tylko krok do zrobienia sobie fajnie zagraconej piwnicy. Podpowiem, jak my w Developico tworzymy zespoły:

  • funkcyjne, pod zespoły w organizacji (np. HR, Marketing, Sprzedaż, Finanse – rozumiecie)
  • projektowe, pod prace wewnątrz, np. zrobienie konferencji (swoją drogą stay tuned, bo niebawem będze się działo)
  • pod klienta, wtedy projekty dla danego klienta stają się kanałami w danym zespole
  • społecznościowe, jako alternatywa dla Yammera, tu mogą spotykać się na przykład miłośnicy kolarstwa czy memiarstwa

#3 Ustalcie politykę korzystania z Teams w całej organizacji

Serio, bo jak każdy przyjmie swoją logikę, to będziecie mieć w najlepszym wypadku sieć piwniczną, jak w blokach starej generacji. Potem szukając drogi do pliku z zestawieniem sprzedaży za Q4 trafisz do suszarni. Kilka prostych zasad (nawet te powyżej) i może się okazać, że do Teamsów siadasz z uśmiechem, a nie z bólem brzucha.

Może się Tobie, drogi Czytelniku, wydawać to wszystko za proste i będziesz kręcił nosem, ale zaufaj mi – każda z trzech spółek, które miałem okazję współtworzyć działa na Teamsach bardzo skutecznie. Do tego stopnia, że nie wiedząc, gdzie jest dany plik znajdujemy go kierując się tylko logiką z jaką tworzone są w Developico zespoły. 

Łukasz Zajączkowski

I am a co-founder of three companies: Developico, Akademia Aplikacje and Infowave. These are companies that successfully operate on the IT market (main technologies are Office 365 and Power Platform). That is why I sometimes call myself entrepreneur. For over fifteen years I have been conducting trainings, the hard way (SharePoint, Microsoft Project, Office 365 technologies) and the soft way (self-presentation, public speaking, applied improv). Hence the trainer. For several years I have been playing in the theater of improvisation and traveling around the world exploring this field of art. Hence the improviser. But mostly human being.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rejestracja zmiany użytkownika w kolumnie typu person – SharePoint

Rejestracja zmiany użytkownika w kolumnie typu person – SharePoint

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym w jaki sposób dobrać się do wnętrza Twojej kolumny Sharepoint’owej i wyciągnąć z niej wszystkie informacje o historii zmian jakie w niej zachodziły, ale oczywiście w taki sposób, aby dało się je później wykorzystać na potrzeby procesów Power Automate?

Jak przestępcy zdobywają twoje hasła 

Jak przestępcy zdobywają twoje hasła 

W moim wcześniejszym poście pisałem o problemach z hasłami i o tym, jak ułatwiamy pracę atakującym. Wspomniałem też, że są mechanizmy ochronne i drobne zmiany w naszych nawykach, które mogą pomóc. Teraz nadszedł czas, aby zagłębić się w szczegóły i zobaczyć, jak dokładnie można zdobyć Twoje dane uwierzytelniające. Nie martw się, nie będę zbyt technicznie. Mam nadzieję!

O końcu Excela

O końcu Excela

Przez jednych zwany królem, przez innych upadłym aniołem. Microsoft Excel. Historia zna ludzi odważnych, którzy nie uznając innych władców służyli tylko jemu. Prezentacja? Nie ma problemu. Aplikacja? Proszę bardzo. Brzmi, jak ponury żart, ale uwierzcie mi na słowo – widziałem te pierwsze (to bardziej jako ciekawostka) i często spotykam te drugie zrobione właśnie w MS Excel.