Mindset

Citizen Development

Aplikacje tworzone przez nieprogramistów to coś więcej niż użycie platform No-Code / Low-Code.  Wymagają nadzoru i ograniczania ryzyka, jak każdy inny system, aby odnieść sukces! 

citizen development developer almbok.com - Citizen Development

Ruch Citizen Development zaczyna nabierać rozpędu.

Coraz więcej firm potrzebuje szybkiego wsparcia w postaci dodatkowego oprogramowania. Niestety obecny rynek jest wciąż nienasycony programistami. Ten artykuł objaśnia czym jest Citizen Development, który może być lekiem na te problemy. W tym wpisie dowiesz się także jakie są zalety i wady Citizen Development, a także odpowiemy na najczęściej zadawane pytania:

 

 • Czym jest Citizen Development i Citzen Developer?
 • Jakie platformy LC/NC polecamy?
 • Dlaczego Citzen Development ma sens właśnie teraz?
 • W czym może pomóc ci Developico?

Czym jest Citizen Development?

Sytuacja, w której pracownicy firmy, którzy nie są profesjonalistami w IT planują, tworzą oraz publikują aplikacje i rozwiązania, które rozwiązują konkretny problem biznesowy.

Kim jest Citizen Developer?

Citizen Developers to osoby, które mogą tworzyć aplikacje bez znajomości kodowania, korzystając z narzędzi low-code / no-code.

Czym jest No-Code?

No-code development platforms (No-Code) to platformy IT umożliwiające programistom i nie-programistom tworzenie aplikacji, automatyzacji, botów i raportów, za pomocą graficznych interfejsów użytkownika i konfiguracji, zamiast tradycyjnego programowania komputerowego.

Czym jest Low-Code?

Low-Code development platforms (Low-Code) pod wieloma względami (przeznaczenie, charakterystyka pracy) bardzo przypominają platformy No-Code. To co jednak je różni, to posiadanie możliwość korzystania z prostego języka programowania (często języka funkcyjnego podobnego do tego wykorzystywanego w Excelu) w celu budowy bardziej zaawansowanych operacji.

Dlaczego Citizen Development?

Powodów może być znacznie więcej, ale najważniejsze to braki kadrowe oraz koszty.

Brak developerów

Świat potrzebuje więcej software developerów. Deficyt developerów na samym rynku USA będzie wynosił pół miliona do 2024 roku.

Kosztowny proces tworzenia oprogramowania

Wiele firm nie ma środków na zatrudnienie programisty, ale potrzebują aplikacji dla swojej działalności.

Dzięki platformom LC/NC koszty są znacznie miejsce. Korzystanie z nich umożliwia organizacjom korporacyjnym, małym firmom, organizacjom non-profit i osobom prywatnym tworzenie potężnych aplikacji w ciągu kilku godzin bez znajomości kodowania. Platformy często mają szablony aplikacji ogólnego przeznaczenia (np. aplikacje dla HR, administracji) czy dla konkretnych branż, takich jak zarządzanie restauracją lub śledzenie zapasów.

Korzyści i zagrożenia

Citizen Development to duża rzecz, która może przynieść wiele zalet. Niestety, błędnie wdrożona może stać się problematyczna.

Niewątpliwe zalety

 • szybkość tworzenia rozwiązań ; możliwość walidacji i prototypowania
 • cena za użytkowników, nie za projekt
 • twórca aplikacji jest bliski problemom, które aplikacja ma rozwiązać
 • aspekt psychologiczny – najbardziej zadowolenie z aplikacji będą sami twórcy. Citizen Developerzy potrzebują jednak wolności i bezpieczeństwa.

Zagrożenia, (których można uniknąć)

 • shadow IT – Niedoskonałe, zależne od twórcy, niebezpieczne oprogramowanie tworzone poza okiem działów IT czy kierownictwa. Obecne platformy eliminują ten problem oferując zabezpieczenia oraz metody zarządzania.
 • governance – nowoczesne platformy LCAP oferują rozbudowane środowiska, które pozwlaają zachować wszelkie możliwe formy bezpieczeństwa danych

Wyzwania

 • przekonanie działów IT – strażników organizacji
 • przekonanie, że warto działać już dziś

Citizen Development:
Etapy dojrzałości organizacji

Według PMI Citizen Development

1

Discovery

Ten etap rozpoczyna się w momencie, gdy po raz pierwszy usłyszysz o Low-Code i Citizen Development. Etap edukacji może rozpocząć się podczas webinaru dla wszystkich pracowników firmy, podczas którego prelegent opowie o interesujących faktach dotyczących Citizen Development, korzyściach, wyzwaniach i narzędziach.

2

Experimentation

Na etapie eksperymentowania Citizen Development rozwija się od początkowego POC do kolejnych przypadków użycia, aż osiągnie masę krytyczną – punkt krytyczny, w którym Citizen Development zyskuje wystarczającą walidację i rozmach, by zostać formalnie przyjęty.

3

Adoption

Citizen Development aktywnie funkcjonuje i wywołuje emocje. Nabrał rozpędu i ciągle przyspiesza, ponieważ dostrzeżono wartość dodaną dla organizacji. CD zaczyna być postrzegany jako kluczowy czynnik cyfrowej transformacji.

4

Scaling

Na tym etapie CD jest kluczowym czynnikiem zwiększającym wartość organizacji, współtworzy elementy i środowisko sprzyjające dalszym korzyściom oraz tworzy kulturę ciągłych innowacji.

5

Innovating

Citizen Development żyje własnym życiem i prowadzi do innowacji oraz transformacji na szeroką skalę. Obecnie istnieje wiele szeroko zakomunikowanych, udanych przykładów wykorzystania CD w realizacji projektów, które nadal napędzają większą aktywność i wzrost popytu. CD został zintegrowany ze strategią biznesową i znajduje się w centrum kultury organizacyjnej.

Shadow IT przekształcono w potężną kulturę ciągłych innowacji z wykorzystaniem CD, która odgrywa istotną rolę w redefiniowaniu procesów biznesowych oraz tworzeniu nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Prawdziwe przypadki

Mimo tego, że sama idea jest wciąż bardzo świeża już teraz pojawiają się pierwsze historie, które pokazują, że osiągnięcie sukcesów dzięki podejściu Citizen Development jest jak najbardziej możliwe.

Podejrzewamy, że może zdarzyć się tak jak z organizacjami turkusowymi. Wiele firm dopiero po opublikowaniu i zdefiniowaniu organzacji turkusowych uswiadomiło sobie, że działa zgodnie z tą myślą.

Zachęcamy do kontaktu i wspieramy takie firmy.

PMI – Success stories

Pod poniższym linkiem można zapoznać się z historiami wdrożeń Citizen Development.

 • Leading law firm transforms appointment booking system, meeting the digital expectations of clients, slashing drop-out rates and reducing risk of lost revenue
 • Nekkanti expanded process automation to all centers in one week improving Productivity by 15% and reducing application development time by 60%
 • TOP U.S. MORTGAGE LENDER Saved over $50,000 per year on one function alone and reduced vendor footprint by eight.

Z polskiego podwórka

Innym przykładem niech będzie osoba ze społeczności “AppSheet (No-Code) Polska“, która niech pozostanie anonimowa. Zaczęła przygodę z platformą No-Code AppSheet najpierw do użytku domowego. Następnie wykonała aplikację do celów firmowych. Spełniała swoje zadanie doskonale. Wieść szybko rozniosła się po organizacji i po niedługim czasie cała orgazniacja zaczęła szukać szkoleń dla wszystkich pracowników.

Polecane platformy LC/NC

Platformy Low-Code pozwalają na pisanie prostego i szybkiego oprogramowania, które będzie działać na każdym urządzeniu. Sprawdzą się przy wprowadzaniu Citizen Development do organizacji.

Power Apps

Część Power Platform i M365

AppSheet

Część Google Workspace

Możliwości współpracy

Developico może pomóc w prawie wszystkich potrzebach związanych z Cyfrową Transformacją

Wsparcie długoterminowe

Developico Support Services, które udostęniają dostęp do naszych ekspertów.

Projekty

Pomożemy stworzyć aplikację lub naprawić tę, którą posiadasz.

Szkolenia

Kursy, warsztaty. Pokazy przydatnych sztuczek, które realnie wpłyną na adopcję oprogramowania.

Michal profilepic 768x512 1 e1635489763748 - Citizen Development

Michał Guzowski

CEO

Skontaktuj się bezpośrednio

Low-Code Specialist

CEO, Team Leader and Microsoft MVP. Doer. Constantly learning myself and how the world works. I love to tinker with teams and companies efficiency. Whether it’s mine or my customers. Understand to adjust.

Sprawdź nasze źródła wiedzy

N

Citizen Development: The Handbook for Creators and Change Makers

Książka, która pomaga organizacjom w realizacji projektów Citizen Development, projektowaniu lepszych aplikacji, skalowaniu modelu operacyjnego, dostosowywaniu kluczowych interesariuszy oraz pielęgnowaniu i rozwijaniu Citizen Development.

N

PMI Citizen Developer Foundation

To 90 minutowy kurs wprowadzający do tematyki CD.

N

PMI Citizen Developer Practitioner

Ten kurs jest przeznaczony dla praktyków. Zapewnia wprowadzenie do metodyk oraz dobrych praktyk tworzenia aplikacji LC/NC. Practitioner to np. specjalista swojego procesu biznesowego.

N

PMI Citizen Developer Business Architect

Ostatni kurs jest przeznaczony dla liderów wdrażających kulturę Citizen Development w swoich organizacjach. Kurs pozwala poznać frameworki i metodologie zarządzania procesem zarządzania, nadzorowania współpracy między interesariuszami oraz tworzenia struktur organizacyjnych, które stanowią podstawę udanego wdrożenia CD.

Microsoft Power Platform Adoption Workbook

Celem tego dokumentu jest pomoc w szybszym wdrożeniu Microsoft Power Platform w organizacji.

Dlaczego wybrać nas?

Jesteśmy świadomi, że udany projekt IT składa sie z wielu małych kroków podczas naszej współpracy.

N

ZROZUMIENIE BIZNESU

Dostarczamy rozwiązania od początku do końca. Oznacza to, że koncentrujemy się na Twoim biznesie na poziomie operacyjnym.

N

UŻYTEK Z POSIADANYCH NARZĘDZI

Gdy znamy już kluczowe informacje o Twojej firmie, możemy sprawdzić, jakich narzędzi używasz i w jaki sposób.

1023 portfolio outline - Citizen Development